Poté, co Wolftraud de Concini již bohužel ukončila svou činnost městské kronikářky, blogují na její stránce na různá plzeňská témata až do konce roku žačky dějepisáře Antonína Koláře. Projekt byl iniciován Českým centrem Berlín a Německým kulturním fórem střední a východní Evropy.
Bolevecká katastrofa je označení pro tragický výbuch v muniční továrně v Plzni v roce 1917. Od roku 1901 zde fungovala zkušební střílna děl, sestavovaných ve Škodovce v centru Plzně a ještě před 1. světovou válkou se tu začala také vyrábět munice. Největší muniční továrna v rakousko-uherské monarchii se během okamžiku ocitla v troskách. Všechny budovy kromě jedné byly zcela zničeny. Dlouhou dobu však nebylo možné začít s odklízením sutin a vyprošťováním raněných, či mrtvých. Vzduchem stále létaly střepiny z vybuchující munice a jakákoliv neopatrnost mohla lehce způsobit další sérii explozí.
Helena Matějková, Masarykovo gymnázium Plzeň
Helena Matějková, Masarykovo gymnázium Plzeň
Následky ničivého výbuchu Foto: © Západočeské muzeum v Plzni |
Na samém začátku 20. století přemístily Škodovy závody svoji zkušební střelnici z Doudlevce do Bolevce a již v roce 1901 zde proběhly první pokusné střelby. Objekt byl největší muničkou a zkušebnou děl v tehdejším Rakousku-Uhersku. Celkem 57 budov, ve kterých byly dílny i skladiště a které se rozkládaly na šedesátihektarovém pozemku, byly obehnány ostnatým drátem a chráněny kulometnými věžemi. V závodě pracovalo okolo 3000 lidí, hlavně žen, dívek a chlapců z Plzně a blízkého okolí.
Za první světové války se snažila správa závodu na válečné mašinérii co nejvíce získat, a tak se, ve snaze splnit stále větší požadavky válečné fronty, pracovalo ve velmi rychlém tempu. Nové objekty se stavěly bez úředního povolení, nanejvýš se příslušným institucím stručně oznámila existence již stojící budovy. Kvůli maximálním úsporám se nedodržovaly základní bezpečnostní ani hygienické předpisy. Dílny i sklady byly přeplněny hotovou municí a surovinami potřebnými na jejich výrobu. Na závodní vlečce se hromadily plně naložené vagóny, leckdy s nebezpečným materiálem.
Hromadný hrob obětem katastrofy na boleveckém hřbitově. Každororčně si událost výbuchu muniční továrny připomíná mší v kapli sv. Vojtěcha u hrobu obětí. foto: © František Kabát, sdruzeniboleveckychrodaku.cz |
Dne 25. května 1917 došlo těsně po polední přestávce v 13:32 v budově č. 10 k prvnímu výbuchu. Od té se pak exploze postupně šířily do dalších a dalších částí areálu. K nejničivějšímu výbuchu pak došlo v 15:08, kdy do vzduchu vyletěl obrovský sklad výbušnin. Nad muničkou se objevil rudý sloup dusivého kouře, který připomínal hřib po výbuchu jaderné elektrárny. Tlaková vlna byla tak silná, že ke škodám došlo až v centru města, kde otřesy rozbily okenní tabulky nebo vyrvaly okna a dveře z rámů a někde se na budovách dokonce objevily praskliny. Munička byla během chvíle jednou velkou zříceninou, hořet začal i okolní les.
Téměř 700 zraněných potřebovalo lékařskou pomoc. Do rakví byla uložena těla nebo tělní ostatky, mrtvých bylo údajně přes 200. Někdy byly v jedné rakvi ostatky z více těl. Podle prstýnků a náramků, které vydržely, se pozůstalí snažili najít své příbuzné. Někdy byla ale těla tak zohavená, že nebylo možné určit ani jejich pohlaví.
Dobová korespondence zachycující výbuch v muniční továrně Foto: © Maják Pilsen |
Výbuch muniční továrny zachycený z Plzně Foto: © Maják Pilsen |
Muniční továrna v Bolevci po výbuchu Foto: © Maják Pilsen |
Román Karla Čapka Krakatit |
Knižní zdroje: Petr Mazný a Vladislav KRÁTKÝ. 100 zajímavostí ze staré Plzně. 1. vyd. Plzeň: Starý most, s.r.o., 2003, s. 96-97. ISBN 978-80-239-1692-0
0 komentářů:
Okomentovat