čtvrtek 10. září 2015

Přírodní památka na kraji Plzně


Čertova kazatelna u Radčic

Abstraktní malby? Moderní reliéfy? Příliš často zapomínáme, že příroda má mnohem bohatší fantazii než my lidi.
Plzeň se může pyšnit nejen stavbami ze sedmi století, dlouhou historií města obchodu na „Zlaté cestě“ z Norimberka do Prahy, obrovským hlavním náměstím, malou katedrálou a moderními kulturními institucemi orientovanými na budoucnost, ale také zajímavými přírodními úkazy. Ty většina turistů bohužel přehlíží a ani místní jim nevěnují náležitou pozornost.

K nejtypičtějším geologickým útvarům v Plzni – na předměstí směrem do Radčic a tím pádem ještě na území města – patří Čertova kazatelna. Zvláštní přírodní úkazy lidi udivovali už odnepaměti, proto se tomuto názvu není co divit.

Mže, která teče podél silnice, jedna z pěti řek město obtékající nebo městem protékající, v těchto místech během staletí tvrdé práce podemílala, vyhlubovala a vybrušovala vrstvy vápence vzniklé během karbonu před asi 300 miliony roky. Skalní stěna vysokou 22 metrů, kterou jako by vymodeloval nějaký obří sochař, je plná neuvěřitelných tvarů a barev, které se mění dle denní doby. Dnešní architekti, designéři a malíři by si z ní mohli vzít příklad při vytváření svých výtvorů.

A tady je několik fotografií této přírodní památky, tohoto překvapivého přírodního skvostu na kraji západočeského města, které má bezmála 170 000 obyvatel:























0 komentářů:

Okomentovat