O barokních a jiných krásách
Vrcholem neuvěřitelně bohatého programu evropského města kultury Plzně je festival „Devět týdnů baroka“. Kostely a kláštery, hrady a zámky, odlehlé vesnice i turisty vyhledávaná města – tam se koná tento mamutí projekt, který koncem července započal a 30. srpna skončí. Samozřejmě během toho bude možnost vyslechnout spoustu barokní hudby, v podání mezinárodně známých hudebníků, ansámblů a orchestrů, barokní slavnosti bývají pastvou pro oči i pro uši, experti pak přednesou informativní přednášky.
Z jedné třetiny je tento barokní festival, který každý týden probíhá na jiném místě, už za námi.
Během prvního týdne měli návštěvníci festivalu možnost objevit kostel svatého Nepomuka v Nových Mitrovicích,
Pohled do barokního interiéru kostela svatého Jana Nepomuckého v Nových Mitrovicích |
v druhém týdnu to bude okolí fascinujícího, stověžatého města Klatovy, které je charakteristické jezuitským barokem,
v třetím týdnu bude festival probíhat v okolí Stodu, Dobřan a Přeštic.
Také kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer |
V následujícím, čtvrtém týdnu se tohoto barokního festivalu intenzivněji zúčastním i já sama:
v rozpadlé vesnici Výškovice
Kaple ve Výškovicích války a následky odsunu nepřestála v úplně dobrém stavu. |
v klášteře v Kladrubech
![]() |
Fasáda klášterního kostela v Kladrubech, vytvořená Johannem Blasiem Santini-Aichlem, potomkem rodiny kameníků, kteří přišli ze severní Itálie do Čech |
a především Planá, kde zahraje známá česká cembalistka a varhanice Alena Hönigová (o které ještě budu psát), kterou Německé kulturní fórum střední a východní Evropy již vícekrát zviditelnilo.
A bohatý program plný překvapení a znovuobjevení pokračuje. „Prožít baroko všemi smysli“, jak řekla kurátorka Kateřina Melenová v nedávném rozhovoru s Annette Krausovou pro Radio Prag, je mottem festivalu, jehož více než 120 akcí se odehrává na asi 60 místech. V západních Čechách se totiž nacházejí stavby a kulturní instituce světového formátu. Z politických důvodů upadly v zapomnění, teď se ale patřičně revanšují a vstupují na scénu v plné kráse. I co se péče o památky týká toho Česko v posledních letech a desetiletích neuvěřitelně mnoho dohnalo. Hodně se toho udělalo, hodně se toho dělá a hodně toho ještě zůstává na práci. Takže restaurátorky jako Marcela Sloupová, která pracuje na (samozřejmě barokním) morovém sloupu na hlavním náměstí ve Starém Plzenci, jen tak nebudou bez práce.
![]() |
Restaurátorka Marcela Sloupová u morového sloupu ve Starém Plzenci |
Jako doplnění k architektonickým barokním krásám ráda přikládám – pro povznesení nálady především mužských čtenářů – dvě žijící české krásky, které jsem potkala v Plzni.
Lenka, která se do Plzeňského kraje přistěhovala z Prahy, se věnuje divadlu a hudbě. |
Neznámá kráska v kavárně „Inkognito“ v Plzni (zapomněla jsem se jí zeptat, jak se jmenuje) |
0 komentářů:
Okomentovat